ChatGPT’nin Yaratıcısından Büyük Hamle: Retina Taraması Yaparak Kullanılan Yeni Kripto Birimi!

ChatGPT’nin arkasındaki firmanın CEO’su olan Sam Altman’ın geliştirdiği yeni kripto birimi, kullanıcıların retina taraması yapmasını gerektiriyor. Bu ilginç kripto birimini gelin beraber keşfedelim.

Kaynak: https://nypost.com/2023/07/24/sam-alt…

Kripto borsasını takip edenlere müjde!

Piyasaya yeni ve popüler bir rakip geldi. ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI firmasının CEO’su Sam Altman tarafından öne surulan projo, kripto dunyasına bir yenilik getirmeye kararlı gibi duruyor.

OpenAI’nin patronu Sam Altman tarafından kurulan ve göz taraması gerektiren oldukça tuhaf kripto para birimi; Worldcoin, Pazartesi günü “kişisel gizliliği koruyan” bir küresel finansal sistem olma sözüyle ilk kez karşımıza çıktı.

Tartışmalı proje, müşterilerden ‘Orb’ adı verilen ‘biyometrik doğrulama cihazını’ kullanarak retinalarını taratmalarını ve böylece her kullanıcıya özel olan bir ‘World ID’ almalarını gerektiriyor.

Altman ve diğer destekçileri, bu teknolojinin, yapay zeka kullanımının genişlemesiyle birlikte, çevrimiçi ortamda insanları botlardan ayırmaya yardımcı olacağını ve hatta gelecekte kimlik sahtekarlığını azaltarak “evrensel temel gelir” sağlamaya bir platform oluşturabileceğini söylüyor.

Worldcoin, OpenAI’ın ve ChatGPT’nin başarısının hızla ilerlemesi ile son aylarda dünya çapında tanınan Altman’ın son büyük projesi.

Bu yılın başlarında, Microsoft, OpenAI’ya 10 milyar dolar yatırım yaptı. Worldcoin’ın projesinin arkasındaki firma, San Francisco ve Berlin’de ofisleri bulunan Tools for Humanity’dir.

Token başına 1.70 dolarlık bir fiyatla çıkış yapan Worldcoin, CoinMarketCap’ten alınan verilere göre 3.58 dolara kadar yükseldi.

Ancak, Worldcoin, endişeler nedeniyle ABD’de çıkışını gerçekleştirmedi.

Göz tarama gereksinimine ek olarak, Worldcoin çıkışının öncesinde bir miktar tartışma yarattı.

Platformun, bazı bölgelerde ‘ücretsiz’ taramalar sunması ile biyometrik verilerin karaborsada ticaretini körüklemekle suçlandı. The Financial Times, Mayıs ayında, Altman’ın Worldcoin için ek yaklaşık 100 milyon dolarlık finansman sağlama konusunda ‘ileri aşama görüşmelerde’ olduğunu bildirmişti.

Projenin yatırımcıları arasında, iddialı FTX kralı Sam Bankman-Fried ve LinkedIn’in kurucu ortağı Reid Hoffman bulunuyor.

Worldcoin’in betasına da iki milyondan fazla kullanıcı kaydolmuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

Worldcoin’in getirdiği yeni dünyaya hazır mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir