DASK, hafif hasarlı konutların tazminatını 72 saatte ödüyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, bugün itibarıyla kuruma ulaşan 362 bin 646 hasar ihbarının yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlar için yeni bir süreç başlatıldığının aktardı.

Az hasarlı konut sahipleri belgeleri ilettiklerinden 72 saat sonra ödemelerini alabilecek

Konutunun az hasarlı olduğunu gösteren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı raporunu, kimlik belgesini ve güncel tapu belgesini kuruma web sitesi ve e-Devlet üzerinden ileten sigortalıların, tazminat ödemeleri 72 saatte gerçekleştirilecek.

Hızlı ödeme

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğal Afet Sigortaları Kurumu Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK’a duyulan güvenin en temel unsurlarından birinin, sigortalılara tazminat ödemelerinin hızla sağlanması olduğunu vurguladı.

“Avans ödemesi başlattık”

Bugün itibarıyla tarafımıza gelen 362 bin 646 hasar ihbarının yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlar için yeni bir süreç başlatıyoruz. Konutunun az hasarlı olduğunu gösteren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı raporunu, kimlik belgesini ve güncel tapu belgesini bizlere web sitemiz ve e-Devlet üzerinden ileten sigortalılarımızın, tazminat ödemelerini 72 saatte gerçekleştireceğiz.”

“Deprem sonrası günlük poliçe üretimi yüzde 55 arttı”

Deprem sonrası günlük poliçe üretiminin yüzde 55 arttığını bildiren Eren, şunları kaydetti:

Bir yandan da bu artış, bize olan güveni gösteriyor ve bu güvenden güç alıyoruz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımıza Zorunlu Deprem Sigortası ile konutlarını güvence altına almalarını, süresi dolan poliçelerini yenilemelerini ve eski tarifeden yapılmış poliçeleri zeyilname yaparak teminatlarını güncellemelerini hatırlatmak isterim. Ayrıca, poliçe yaptırırken eksik sigorta mağduriyeti yaşanmaması adına konuta ilişkin metrekare bilgilerinin doğru beyan edilmesi oldukça önemli bir konudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*