Facebook ve Instagram’dan flaş karar! Artık gösterilmeyecek

Avrupa’da milyonlarca dolar para cezasına çarptırıldıktan sonra Meta, nihayet Facebook ve Instagram’da kullanıcılarını takip etmeyi bırakıyor. Avrupa Birliği tarafından yapılan baskılar sonrasında Meta en sonunda Instagram ve Facebook reklamlarında AB normlarına uymayı kabul etti.

RAHATSIZ EDİCİ ÖZEL REKLAMLARA SON

REKLAMLAR ARTACAK

Reklam politikasını değiştirmek için ise Meta kullanıcılarının bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu süreçte kullanıcılar Meta’nın uygulama içi aktivitelerini reklamlar için kullanmasını istemediklerini ileten çevrimiçi bir form doldurup göndermeleri gerekiyor.

Meta’ya gönderilen bu form ise tek başına özel reklamlardan kurtulmak için yetmiyor. Form gönderildikten sonra Meta tarafından değerlendirecek ve talebin uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek. Böylece AB normlarına karşı tavrını sürdüren Meta, son kararın kendileri tarafından verilmesini istiyor.

META YENİ BİR PLATFORM GELİŞTİRİYOR

Meta, AB düzenleyicileri tarafından uygulanan politikalara ve cezalara itiraz etmeye devam edeceğini, ancak şimdilik bunlara uymak zorunda olduklarını söylüyor. Meta’nın özel reklamlara yönelik bu karmaşık devre dışı bırakma yaklaşımının ise şirket aleyhine yeni şikayetlere yol açabileceğini düşünüyoruz.

Yapılan baskılar sonucunda her ne kadar zor bir süreç olsa da her izlenen içeriğin reklam olarak kullanıcıların karşısına çıkmaması oldukça rahatlatıcı bir durum. Bu sistemin en kısa sürede Türkiye’de de uygulanmasının Instagram ve Facebook kullanıcıları için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Shift Delete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir