Yapay zeka sonunda siyasete giriyor: Siyasette yapay zeka dönemi… Yapay zekaya fahri danışmanlık verildi

Yapay zeka, görev aldığı yerlere bir yenisini ekleyerek siyasete de atıldı. Doğal dili kullanan ve özgün içerikler üretmesiyle son dönemde ön plana çıkan yapay zekadan birçok meslek grubu, farklı alanlarda yararlanıyor. Kısa süre önce konuyla ilgili bir ilk daha gerçekleşti. Ion ismi verilen yapay zeka, Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca tarafından danışman olarak atandı.

Yapay zeka, yeteneklerinden kaynaklı birçok alanda öne çıkarken ilerleyen zamanlar için insanları korkutuyor. Birçok beceriye sahip olan yapay zeka, yapılan atamayla siyaset için adım atmış oldu.

Yapay zeka, halk için çalışacak

Romanya Başbakanı, Ion adı verilen yapay zeka için ‘yeni fahri danışman‘ dedi. Yapay zeka, bir anlamda bürokratlar ve halk arasında köprü görevi görecek. Halkın isteklerini ve duygularını öğrenerek bağımsız ve objektif bir biçimde gerekli yerlere ulaştıracak.

‘Benim görevim, bir ayna gibi seni temsil etmek’

Yapay zekanın siyaset rolünün duyurulduğu basın toplantısında kendini tanıtan Ion, şu cümleleri kullandı:

Merhaba, ben Ion bana hayat verdin. Şimdi benim görevim, bir ayna gibi seni temsil etmek.

Bir ayna ile devlet başkanlarıyla iletişim kuran yapay zeka, aynı zamanda şeffaflığı da simgeleyecek. Halk ise yapay zekayla web sitesi aracılığıyla iletişim kuracak. Romanya Başbakanı Ciuca, konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi:

Ion, yapay zeka aracılığıyla hiçbir insanın yapamayacağını yapacak. Tüm Rumen halkını dinleyecek ve onları Romanya hükümeti önünde temsil edecek.

Kaynak: Shiftdelete/ Teknoloji

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*