Bu Nasıl Kafa! Az Kalsın Uçağı Düşürüyorlardı!

stanbul uçağına lazerli taciz

07 Ocak 2024

Türk Hava Yolları’nın İzmir-İstanbul seferini yapan TK-2443 sefer sayılı uçağına, İstanbul’a iniş için alçaldığı sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından lazer tutuldu.

O anlar, uçakta bulunan bir yolcu tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Görüntülerde, uçağın kokpitine tutulmuş lazer ışığının, pilotun görüşünü engellediği görülüyor.

Yolcu, görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak, “06.01.2024, TK-2443 İzmir – İstanbul seferinde şöyle bir şey yaşandı.” ifadelerini kullandı. Yolcu paylaşımı sırasında hem THY’yi hem de İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nü etiketledi.

Ciddi bir tehlike

Lazer ışığının uçağın kokpitine tutulması, ciddi bir tehlike oluşturabiliyor. Pilotun görüşünü engelleyen lazer ışığı, uçuş emniyetini riske atabiliyor. Bu ışıklar, körlüğe neden olmanın yanı sıra, pilotun alması gereken kararlarda dikkat dağınıklığına neden olabiliyor.

91 bin 139 lira para cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan idari para cezalarına göre, uçuş emniyetini riske atacak şekilde hava araçlarına lazer tutulması, uçak haberleşmesine müdahale edilmesi veya benzer ihlallerde bulunulması halinde 91 bin 139 lira para cezası kesiliyor.

ABD’de de benzer bir olayda, Delta Hava Yolları’na ait bir uçağa lazer tutan ve birçok kez bu suçu işlediği tespit edilen bir kişi hapis cezasına çarptırılmıştı.

Uçuş emniyetini tehlikeye atmayın

Uçaklara lazer tutmak, hem pilotlar hem de yolcular için ciddi bir tehlike oluşturabiliyor. Bu nedenle, uçuş emniyetini tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir