Dünyanın En Büyük Üçüncü Ekonomisi El Değiştirdi

Japonya, beklenmedik bir şekilde resesyona girerken, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olma konumunu Almanya’ya kaptırdı. Bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Japonya, bugün art arda iki çeyrek daralma bildirdi. Ülke, üçüncü çeyrekteki yüzde 3,3’lük revize edilmiş daralmanın ardından dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,4 düşüş yaşadı.

RESESYON BELİRTİLERİ

Resesyon genel olarak iki çeyrekte üst üste daralma olarak tanımlanıyor. 2023 yılının tamamında, Japonya’nın nominal GSYİH’si 2023’e göre yüzde 5,7 artarak 4,2 trilyon dolara ulaştı. Öte yandan Almanya’da nominal GSYİH yüzde 6,3 artarak 4,46 trilyon dolara ulaştı.

MERKEZ BANKASI POLİTİKASI

En son GSYİH açıklamasına yanıt olarak, yatırımcılar zayıf ekonomik verileri Japonya Merkez Bankası’nın ülkenin uzun süredir devam eden ekonomik büyümesinden çıkışını erteleyebileceğinin bir işareti olarak gördü. Saxo Markets FX stratejisi başkanı Charu Chanana, “Bu vahim büyüme tablosu BoJ’un politikayı sıkılaştırmasını daha da zorlaştırıyor” açıklamasında bulundu.

FAİZ POLİTİKASI

Dünyanın önde gelen merkez bankaları yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarını 2 yıl boyunca artırdı. Japonya ise düşük faiz politikası ile tersi yönde bir yol izledi. Japonya’nın ekonomik sıkıntılarına çözüm bulma sürecinde faiz politikası büyük önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir