EÜ İletişim Fakültesinde “Yeni Medya ve İletişim Bölümü” kuruldu

Türkiye’nin ilk kurulan yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi (EÜ), eğitim-öğretim ve araştırma geliştirme alanlarında niteliğini ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi tarafından Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) yapılan başvuru sonucunda İletişim Fakültesi bünyesinde ‘Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün açılmasına karar verildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin tam akreditasyona sahip,  öğrenci odaklılıkta ödüllü, öncü bir araştırma üniversitesi olarak bilimsel altyapımızı çağın gerekleri doğrultusunda güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Uluslararası arenada söz sahibi, referans gösterilen bir yükseköğretim kurumu olma vizyonumuz kapsamında yeni akademik birimleri bünyemize kazandırıyoruz. Hepimizin bildiği gibi dijital bir çağın içerisinde bulunuyoruz. İletişim ve bilgi teknolojilerindeki ilerlemelerin yol açtığı çok yönlü ve kapsamlı bir değişimi yaşıyoruz.  Küresel yarışta bilimsel gücün ülkeleri öne geçirdiğini ve belirleyici olduğunu biliyoruz. Üniversitelere yani bizlere düşen görev ise bilimin rehberliğinde bugünü ve daha da önemlisi geleceği yönetmemiz gerekiyor. Ayrıca, toplumumuzun beklentilerine bilimin perspektifinden bakarak, ihtiyaçları belirleyip, geleceğe yönelik gerçekçi tedbirler almak zorundayız. Bu dijital çağda üniversiteler büyük bir rekabetin içerisinde bulunuyorlar. Biz de Ege Üniversitesi olarak küresel rekabette yarışabilmek için dijital kapasitenin önemli faktörlerden birisi olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda bir yandan eğitim öğretim ve araştırma geliştirme alt yapımızı güncelliyor bir yandan da dijital dünyanın sunduğu algoritmaları yakından takip ediyoruz” dedi.

“Hedefimiz, ‘Türkiye Yüzyılı’nı, Türk bilim yüzyılı yapmak”

Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Ege Üniversitesinin eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısının modern bir yapıya kavuştuğunu ve tam dijital akıllı kampüs olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Ülkemizin en köklü yükseköğretim kurumlarından olan tam akredite araştırma üniversitemiz,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Dijital Türkiye ve Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda, bilişim teknolojileri ve dijitalleşme alanlarında da bir başarı ivmesi yakalayarak, büyük bir dönüşüme imza attı.  Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde, dijital teknolojiler alanında akademi, kamu ve sanayi arasında iş birliklerini güçlendirecek Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun kurucu 8 üyesinden birisi oldu. Ardından,  yükseköğretimde siber güvenlik programlarının oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye’de açılan 4 Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulundan birisini bünyesine kattı. Bu akademik birimimiz ülkemizin siber güvenlik kapasitesinin  geliştirilmesine  öncülük ederek, ulusal siber güvenliği sağlanmasında rol alacak yetkin mezunlar yetiştirmeye başladı. Tüm birimlerimizle eşgüdüm halinde, bilişim teknolojileri, büyük veri, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik gibi alanlarda multidisipliner bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hızla değişen çağı yakalayıp, ötesine geçerek öncü olma hedefiyle üniversitemizin dijital dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı, Türk bilim yüzyılı yapmak için aralıksız çalışmalarımızı sürdüreceğiz ” diye konuştu.

“İş dünyamızın ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştiriyoruz”

Ege Üniversitesinde tüm akademik birimlerin eğitim-öğretim müfredatını çağın gereklerine uygun olarak güncellediklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlayarak,  yeni bölüm ve programları akademiye kazandırıyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu, potansiyel istihdam alanlarına yönelik yeni akademik birimleri bünyemize katıyoruz. Açtığımız bölümlerle,  akademik ve bilimsel büyümeye katkı sağlamanın yanı sıra, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştiriyoruz. Üniversitemize kazandırdığımız ‘Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün başta üniversitemiz ve öğrencilerimiz olmak üzere, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.  Desteklerini her daim yanımızda hissettiğimiz YÖK Başkanımız sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza,   kurul üyelerine, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Yeni bölümümüz ile daha da güçlendik”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin ise “İletişim Fakültemizin ‘Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün kurulması ile daha da güçlendiğini ifade etmek isterim. Bir yandan mevcut bölümlerimizin eğitim ve öğretim içeriklerini çağın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre yenilerken bir yandan da dijitalleşmenin geldiği noktayı göz önünde bulundurarak yeni bölümümüz ile geleceğe yönelik planlamalarımızı sürdürüyoruz.  İletişim disiplinin kesişme noktasında bulunan Yeni Medya ve İletişim Bölümümüzün, fakültemize, öğrencilerimize, medya dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesile ile bir kez daha her daim bizleri motive eden, destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza şükranlarımı arz ediyorum” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir