Gazze’de iletişim kademeli olarak geri dönüyor

Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal, Gazze’de iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğünü duyurdu. Jawwal’ın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İsrail’in şiddetli saldırıları nedeniyle 27 Ekim’den bu yana kesik olan iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğü belirtildi.

Açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki iç ağ konusunda, sahadaki durumun ciddiyetine rağmen, teknik ekipler ağdaki hasarı mümkün olduğu kadar onarmak için ellerinden gelen her şeyi mevcut yetenekler dahilinde yapıyorlar” ifadesine yer verildi. Jawwal’dan 27 Ekim’de yapılan paylaşımda İsrail’in düzenlediği yoğun bombardıman nedeniyle bölgedeki altyapının zarar gördüğü duyurulmuştu. Paylaşımda, Gazze’deki tüm telefon ve internet hizmetlerinin sona erdiği ve “Gazze’nin dünya ile bağlantısının kesildiği” belirtilmişti.

HAGARİ: HAMAS’TAN TEKLİF GELMEDİ

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar’ın, esir takasına ilişkin yaptığı açıklamayı, düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Hagari, söz konusu açıklamayı, Hamas’ın, “(İsrail’e) baskı yapmak için alaycı bir şekilde uyguladığı psikolojik terör” olarak nitelendirdi.

AA’nın aktardığına göre “Masada esirlerle ilgili hiç bir teklif olmadığını” belirten Hagari, Sinvar’ın başkaları aracılığıyla konuştuğunu ve açıklama yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Hagari, Hamas tarafından “kaçırılan” kişileri geri getirmek için hem sivil ve hem de istihbarat alanındaki çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti. Hagari, şu ana kadar kaçırılan 230 kişinin ailesine, çocuklarının Hamas’ın elinde olduğu bilgisi verdiklerini sözlerine ekledi.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ve Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, dün akşam yaptıkları açıklamalarda, ellerindeki esirleri bırakma karşılığında İsrail’in de hapishanelerdeki tüm Filistinli mahkumları serbest bırakmasını önermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir