İstanbul’un ilçeleri, Çankaya krizi, Lütfü Savaş… CHP’de karar günü

İstanbul’un ilçeleri, Çankaya ve Hatay üzerinde adeta Ali Cengüz oyunlarının döndüğü tabanı karıştıran tepeden inmeci tarzla aday belirleme sürecinin devam ettiği CHP için karar günü. 

Bugün gerçekleşecek CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında önemli gündem maddeleri ele alınacak şunlar;

İstanbul’un Kalan İlçeleri: İstanbul’da önseçimi tamamlanmayan ilçeler için adaylar belirlenecek.

Önseçimleri Bitmiş İller: Edirne gibi önseçimi tamamlanmış illerde adaylar resmen ilan edilecek.

Çankaya Aday Adayları: Çankaya Belediye Başkanlığı için aday adayları değerlendirilecek. Kulislerde PM üyesi Hüseyin Can Güner’in ismi ön plana çıkıyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: MYK toplantısında Lütfü Savaş’a gösterilen tepkiler ve yeni yapılan anket değerlendirilecek. PM’ye Savaş’ın adaylığının geri çekilmesi ya da çekilmemesi yönünde bir görüş sunulabilir.

Toplantıda ayrıca seçim beyannamesi, sloganı ve müziği gibi konularda da görüşmeler yapılacaktır.

PM toplantısı sonrası belirlenecek adaylar için pazar günü Ankara Spor Salonu’nda tanıtım toplantısı düzenlenecek.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA: PARAŞÜTLE İNDİLER ADAY OLUYORLAR

Muhalif gazeteci İsmail Küçükkaya Halk TV’de CHP’nin aday belirleme sürecinde yaşadığı hayal kırıklığını şu  özlerle ifade etti;

Düşünebiliyor musunuz, aday adaylık başvurusunda bulunmamışlar; Hüseyin Can Güler de böyle Çiftçi de böyle. beyefendi ve hanımefendi parti meclisine girmiş. Ne zaman girmiş 4-5 Kasım’daki kurultayda. Adeta paraşütle gelen bu isimlerden biri aday olacak. Tabiki heyecan yaratmadı. Bunu söylediğim zaman kızıyorlar.

“ADAYLIK BAŞVURUSU DAHİ YAPMAMIŞ KİŞİLERDEN Mİ ATANACAK?

CHP’nin Çankaya aday adaylarından Ömer Faruk Eminağaoğlu CHP Genel Başkanı özgür Özel’in 1değişim” çıkışının inandırıcılığını kaybettiğini ifade ederek Çankaya’da aday belirlemede yaşanan skandalı şu sözlerle aktardı;

Çankaya CHP’dir, Çankaya Cumhuriyettir diyoruz. Konu adaylardan çıktı, partide kimi grupların kimi desteklediği kimi desteklemediği konusundaki söylentilere kadar indirgendi. Bu partimizi de yıpratıyor. 

Bir iki isim etrafında dönüp dolaşıyor atama yapılacak kişi. Bu kişiler adaylık başvurusu yapmamış kişiler. Neden adaylık başvurusu yapmamış kişiler böyle bir konuda gündeme taşınıyor? Bu partimizi yıpratıyor. Değişim amacıyla, değişim söylemiyle gelmiş bir yönetim organının topluma yarattığı güven duygusunu kıracaktır.

PM’DEN BEKLENENLER

PM toplantısı saat 18.00’de genel başkan Özgür Özel başkanlığında gerçekleşecek.

Çankaya adaylığı için Hüseyin Can Güner’in ismi öne çıkıyor.

Lütfü Savaş’ın adaylığı MYK ve PM’de tartışma konusu olacak.

Pazar günü Ankara Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısı düzenlenecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir